Saç için yumurta sarısı maskesi: amaç ve sonuç

Sarısı çeşitli yağ asitleri, vitaminler ve mineraller kaynağıdır. Ayrıca hücresel yenilenme sürecinde vazgeçilmez bir madde olarak kabul edilen lesitin içerir. Besinlerin hücrelere verilmesi ve metabolizma süreçlerinde yer alır. Yumurta sarısı da güçlü bir antioksidandır. Yumurta sarısı saç maskesi sağlıklı ve besleyicidir.

Yumurta sarısının saça iyi gelen bileşenleri

  • Lesitin. Yumurta sarısının bu bileşeni, hasarlı hücrelerin restore edildiği bir yapı malzemesi olarak kabul edilir. Lesitin her saça nüfuz edebilir ve içeriden yenileyebilir. Ayrıca bukleleri nemle doldurarak büyümelerini hızlandırabilir ve yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Sonuç olarak, teller ipeksi hale gelir, kolay taranır ve sağlıklı bir parlaklık kazanır.
  • Vitaminler. Yumurta sarısı, buklelerin sağlığı üzerinde faydalı etkisi olan birçok biyolojik olarak aktif madde içerir. Bunlara B, E, A, D vitaminleri dahildir. Bu bileşenlerin tümü, buklelerin kaybını önlerken saç köklerini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca yumurta sarısında bulunan vitaminler kepeğe karşı mükemmel bir koruma olarak kabul edilir. Ayrıca bu maddeler buklelere esneklik vererek tonlarını daha doygun ve parlak hale getirir.
  • Amino asitler. Bu maddeler, yumurta sarısının oldukça değerli bir başka bileşeni olarak kabul edilir. Amino asitler saç besleme ürünlerinde sürekli mevcutsa, her zaman harika görünürler. Ayrıca bukleler amino asitler sayesinde uzar ve kalınlaşır.
  • Makro ve mikro elementler. Telin sağlığı da bu bileşenlere bağlı olabilir. Yumurta sarısının kimyasal bileşiminde çinko, potasyum, sodyum, magnezyum ve fosfor gibi maddeler bulunur. Magnezyum bukleleri besler, çinko metabolik süreçleri iyileştirir, sodyum ve potasyum saç dökülmesini giderir ve fosfor buklelere zenginlik ve elastikiyet verir. Bu nedenle saç için yumurta sarısı içeren maskeler faydalıdır.

Saç için yumurta sarısı kullanmanın temel kuralları

Yumurta sarısı maskesi oluştururken dikkat etmeniz gereken ilk şey ürünün tazeliği ve kalitesidir. Taze ev yapımı yumurta sarısı maksimum fayda sağlar ve bu ürünün telleri nasıl etkileyeceği buna bağlı olabilir.

Sarısı bazlı kozmetikler oluşturmak için ürünleri oda sıcaklığında kullanmaya değer. Bu bakımdan yumurtaları önceden buzdolabından çıkarmak gerekir.

Yumurta sarısını çırparken blender ve mikser kullanmanıza gerek yoktur. Sarısı bir çırpma teli veya çatalla elle çırpılmalıdır.

Yumurta sarısını maskenin diğer bileşenleri ile karıştırırken ürünün çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu kural ihmal edilirse, yumurta sarısı kendi yapısını değiştirebilir ve bu nedenle etkinliğini kaybeder.

Evde oluşturulan yumurta sarısı bazlı kozmetik bileşimlerin hafif nemli veya tamamen kuru saça uygulanması önemlidir. Maskeyi uygularken bukleler ıslaksa, kütle kafadan boşalır.

Çoğu zaman, yumurta sarılı bir saç maskesi saçta 20-40 dakika yaşlanır. Sarısı organik bir madde olarak kabul edildiğinden, kafanızda daha uzun süre tutabilirsiniz, ancak 1 saatten fazla olamaz. Bu bakımdan saçta daha uzun süre kalarak bozulur ve hoş olmayan bir koku alır.

Saç maskesi kafaya uygulandıktan sonra plastik bir torba ile kapatılmalıdır. Bu kuralı izlerseniz, saçınızdaki ev çaresini yıkamak çok daha kolaydır. Yumurta sarısının kıvrılmasını önlemek için saç maskesi soğuk suyla yıkanır.

Kendi başınıza yumurta sarısı saç maskesi oluştururken kendi saçınızın uzunluğunu da göz önünde bulundurmalısınız. Bukleler ne kadar uzun olursa, o kadar fazla malzemeye ihtiyacınız olacak. Hatırlanması gereken en önemli şey oranlara saygı duymaktır.

Kepek için yumurta sarısı nasıl kullanılır?

  • Tarif 1. 2 yumurta sarısını limon suyu ve birkaç damla dulavratotu yağı ile karıştırmak gerekir. Bu tip bir maske kafa derisine nazikçe sürülür ve saçta yaklaşık 35-40 dakika yaşlandırılır. Maskeyi kafaya uyguladıktan sonra üzerine plastik bir torba ve havlu konur. Bu kütlenin sıcak suyla yıkanması arzu edilir, çünkü yağı saçtan soğuk suyla yıkamak kolay değildir.
  • Tarif 2. 1 yumurta ve 100 gram doğal yoğurt veya kefir dövülerek kuvvetli bir köpük elde edilir. Bundan sonra, maske saça dikkatlice sürülür ve uzunlukları boyunca dağıtılır. Daha sonra kafa sarılır ve saçtaki kütle 35-40 dakika tutulur. Daha sonra saçlar ılık su ile yıkanmalıdır.

Bukleler için yumurta sarılı etkili maskeler

  1. Kuru saçlar için. 1 yumurta sarısı 1 tatlı kaşığı sıvı bal ile iyice karıştırılır. Bu karışıma az miktarda hint, badem veya dulavratotu yağı eklenir. Bu tip bir maske saçın uzunluğu boyunca eşit olarak dağıtılır ve başın üstüne su geçirmez bir duş başlığı konur. Maskenin saça maruz kalma süresi bir saatten fazla değildir, ardından su ile yıkanır.
  2. Saç büyümesi için. 2 yemek kaşığı kuru hardal aynı miktarda su ile karıştırılır. Üzerine 1,5 çay kaşığı şeker ve yumurta sarısı da eklenir. Ne kadar fazla şeker eklenirse, hardalın etkisinin o kadar keskin olacağı gerçeğini düşünmeye değer.
  3. Parlak bukleler için. 1 yemek kaşığı yenilebilir jelatin ılık su ile seyreltilir. Üzerine 1 yumurta sarısı, 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı bal da eklenir. Tüm bileşenler iyice karıştırılır ve kütle saçın tüm uzunluğu boyunca uygulanır. Maske uygulandıktan 30-40 dakika sonra ılık su ile yıkanabilir.
  4. Saç dökülmesine karşı. 2 yemek kaşığı herhangi bir taşıyıcı yağ ve 3 damla eter ile karıştırılmış 2 yumurta sarısı. Böyle bir maske, başın köküne masaj hareketleriyle uygulanır, ardından saçın tüm uzunluğu boyunca bir tarakla dağıtılır. Böyle bir karışımın kafaya maruz kalma süresi 15-20 dakikadır.

Saçın uçları için yağ: En etkili olan hangisidir?

Kısa saç kesimi ile Daria Moroz (20 fotoğraf)