Saç için kefirli bir maskenin faydalı özellikleri ve sonuçları

Her kadın kefirin mucizevi özelliklere sahip olduğunu ilk elden bilir, özellikle mikroflorayı normalleştirmeye, kabızlıktan kurtulmaya yardımcı olur ve kilo vermek için faydalıdır. Ancak bunun yanı sıra, kefir mantarı, kadın bukleleri için harika bir terapötik ve kozmetik ürün olarak kabul edilir. Onun sayesinde en olumlu etki saç üzerindedir.

Kefir içeriğinin saça faydaları nelerdir?

 • riboflavin (B2 vitamini) saçlar için bir korumadır, çünkü onları dış ortamın zararlı etkilerinden korur: asit çökeltme, sıcaklık değişiklikleri, saç boyama, kıvrılma, şekillendirme;
 • siyanokobalamin (B12 vitamini) kan akışını iyileştirir ve böylece yoğun büyümelerini teşvik ederken saç dökülmesine karşı koyar;
 • nikotinik asit (PP vitamini) bir saç büyüme uyarıcısı olarak kabul edilir ve ayrıca hücresel düzeyde metabolik süreçleri iyileştirerek gri ipliklerin oluşmasını önler;
 • biotin (H vitamini), kuruluklarını, kesitlerini ve kırılganlıklarını ortadan kaldırarak hasarlı tellerin yapısını eski haline getirir;
 • organik asitler yağlı saçlara güvenilir bir şekilde bakım yapar, özellikle yağ üretiminin normalleşmesini sağlar ve buklelerin hızlı kirlenmesini önler;
 • kolin, başın köküne uygun kan akışına katkıda bulunur, böylece buklelerin gerekli beslenme ile doygunluğuna katkıda bulunur;
 • iyot, saçları güçlendirme, böylece saç dökülmesini önleme özelliklerine sahiptir;
 • potasyum saça doğru nem seviyesini sağlar, kırılganlığı ve kuruluğu giderir;
 • kalsiyum buklelerin güçlendirilmesini ve kalınlaşmasını sağlar, onlara hacim ve yoğunluk katar;
 • fosfor her saçı görünmez bir dayanıklı filmle sarar, böylece tellere esneklik ve doğal parlaklık verir.

Kefir saç maskeleri ne için kullanılır?

 1. Yıkamak. Kefirli bir saç maskesi, sonraki boyama için bukleler hazırlamanıza izin verecektir, çünkü böyle bir ürün parlatıcı bir etki sağlar. Böyle bir sonuç elde etmek için önce kefir ısıtılmalı ve saça uygulanmalıdır. Sadece istenen eylemi artıran bir sera etkisinin meydana gelmesi gerektiği ve bu nedenle önceden sıcak bir şapka ve plastik bir torba hazırlamaya değer olduğu unutulmamalıdır. Kefiri en az 3 saat kafanızda tutmanız gerekecek. Saçınızı eski boyadan arındırmak için 2-3 hafta boyunca her gün böyle bir işlem yapmanız gerekecektir. Bu durumda şampuan kullanamazsınız, çünkü bu içecek saçı mükemmel şekilde temizler.
 2. Aydınlatma Kefir, saçları aydınlatmak için mükemmel bir çare olarak kabul edilir. Bu içeceği bu amaçla kullanarak, koyu saçlı bir esmerin kefir ile sarışına dönüşmeyeceğini anlamalısınız. Açık kahverengi bukleler üzerinde bir kefir saç maskesi kullanılırsa, birkaç ton daha açık hale gelebilirler. Açıklama için, kompozisyonun kefir, bir kaşık konyak, yarım limon suyu ve yumurta sarısından hazırlanması gerekecektir. 1 ay boyunca en az 3 gün sonra böyle bir maske yapılırsa gözle görülür bir sonuç görülebilir.
 3. Laminasyon. Kefirli saç maskeleri, saçın elastik, parlak, pürüzsüz, bölünmüş uçları olmadan laminasyon prosedürü olarak da kullanılır. Böyle bir terapötik bileşimin önceden buharda pişirilmiş jelatin, kefir, hint yağı ve yumurtalardan hazırlanması kolaydır. Elde edilen kütle teller üzerine eşit olarak dağıtılır ve uygulamadan 40 dakika sonra ılık su ile yıkanmalıdır. İşlemden sonra en az 1 gün şampuan kullanırken saçınızı yıkamamanız önemlidir.
 4. Boyama. Kefir, kına ile birlikte mükemmel sonuçlar elde edecektir. Kına boyama her zamanki gibi yapılmalıdır, ancak boya su ile değil, fermente süt ürünü ile seyreltilmelidir. Kına ile karıştırılan kefir, tonu artıracak ve saça güzel bir parlaklık katacaktır.

Kadınlar arasında hangi kefir bazlı maskeler popüler?

Kefir mayası en iyi kefir saç maskesidir. Oluşturmak için 10 g kuru maya biraz ılık su ile seyreltilir. Oraya 3 yemek kaşığı yağlı kefir ve 1 çay kaşığı şeker de eklenir. Kütle, fermantasyon için ılık bir yerde 10 dakika bekletilir, ardından 1 çay kaşığı bal ve aynı miktarda hardal eklenir.

Saçlar için vitaminli kefir maskesi saç dökülmesini önleyecek, kökleri güçlendirecek ve ayrıca saç tellerini parlak ve sağlıklı hale getirecektir. Böyle bir maske hazırlamak için taze nane, ısırgan otu, karahindiba, üvez ve muz yapraklarına ihtiyacınız olacak. Tüm otlar bir blender veya kıyma makinesi ile ezilir ve 100 ml kefir ile karıştırılır. Bu karışım kafa derisine iyice sürülmelidir. İdeal olarak bu maske normal, karma ve yağlı saç tipleri için uygundur.

Mavi ilaveli karışık ve normal tipteki kefir saç maskesi, buklelerin köklerini güçlendirecek, onlara hacim, parlaklık ve ipeklik katacak, iyileştirici bir yenileyici etki sağlayacaktır. Böyle bir maske oluşturmak için 100 ml kefire 1 yemek kaşığı mavi kil tozu ekleyin. Karışım, topaklar kaybolana kadar ovulur ve kafa derisine nazikçe sürülür. Maskeyi uyguladıktan 30 dakika sonra saçlar nötr bir şampuanla yıkanmalıdır.

Kefir, uçucu yağlar ve sıvı A vitamini içeren bir saç uzatma maskesi, saç köklerini güçlendirirken buklelerin yapısını onarır. Bu maskeyi yapmak kolaydır: Yarım bardak kefir, birkaç damla yağ ve 2 kapsül A vitamini ile karıştırılır.

Kefir sarısı maskesi, kuru ve mat buklelerin hacim kazanmasını ve parlamasını sağlar. 3-4 yemek kaşığı yağlı kefir yumurta sarısı ile karıştırılır. Oraya 2 kapsül hint yağı da eklenir. Daha sonra, tüm uzunluk boyunca böyle bir maske uygulanır. Saçlar için kefir, uyguladıktan sonra ılık bir havlu ile başınıza sararak sıcak tutmak için önemlidir.

Kefir-yulaf ezmesi maskesi, hasarlı ve kuru saçları mükemmel şekilde besler ve nazikçe temizler. Bir maske oluşturmak için yulaf ezmesi kefir ile orta yoğunlukta karıştırılır. Orada birkaç yemek kaşığı sıradan mayonez de eklenir. Mayonez yerine eritilmiş tereyağı kullanabilirsiniz.

Uzun saçlar için saç modeli çağlayanı: fotoğraf ve gerçek sonuç

Tencerenin altında erkek saç kesimi (21 fotoğraf)