Maya saç maskeleri

Ev yapımı mayalı saç maskeleri, birçok farklı saç derisi problemiyle etkili bir şekilde başa çıkabilir. Maya, saçın hem dış durumunu hem de iç sağlığını olumlu yönde etkiler. Ve belki de bu, yalnızca maya bazlı maskelerin benzersiz kimyasal bileşiminden kaynaklanmaktadır.

Mayanın saça faydaları nelerdir?

Bu mucizevi ürün, özellikle sıcak yaz aylarında önemli olan kıl hücrelerinden suyun yer değiştirmesini engeller. Tüm olumlu yönler, yalnızca B, K, E, protein vitaminlerinin mayasında ve ayrıca çinko, bakır, magnezyum, fosfor, kalsiyum gibi mikro elementlerin varlığından dolayı elde edilebilir.

Maya, saç büyümesi için de faydalıdır. Bu ürün özellikle saç büyümesini arttırmak için aktif olarak kullanılır ve mayadaki PP ve B1 vitamini içeriği benzer bir etkinin elde edilmesine yardımcı olur. Bu vitaminler saç köklerine kan akışını artırabilir, böylece buklelere gerekli vitamin ve besinleri sağlar.

Maya saçı parlak yapacaktır. B2 vitamini eksikliği ile bukleler solabilir, hacim kaybedebilir ve parlayabilir. Maya, B2 vitamini eksikliğini gidermeye yardımcı olur ve bu nedenle bunları saç maskesi olarak kullanmak önemlidir.

Saç dökülmesinde bu ürün de faydalıdır. B5 vitamininin yüksek içeriği nedeniyle maya, saç dökülmesini büyük ölçüde azaltabileceğinden saç köklerini güçlendirecektir. Ek olarak, bu vitamin yağ bezlerinin işleyişinden sorumlu olabilir ve ayrıca kafa derisinin aşırı yağlılığını azaltır.

Saçlar için kuru maya, saç dökülmesi gibi bir sorunla başa çıkmaya, yapılarını iyileştirmeye, elastikiyet kazandırmaya ve ayrıca buklelerin hızlı büyümesine katkıda bulunmaya yardımcı olacaktır.

Maya bazlı saç maskeleri nasıl doğru kullanılır?

İlk bakışta, maya o kadar banal bir ürün gibi görünebilir ki, onlara dayalı maskeler oluşturmakta herhangi bir sorun olamaz. Bu varsayım yanlıştır.

 • Bir saç maskesi oluşturmak için maya herhangi biri olabilir – hem kuru hem de sıvı; hem briket hem de toz halinde; hem bira hem de fırın.
 • Saç maskeleri, tarife bağlı olarak kaynamış ılık su veya başka herhangi bir sıvı ile seyreltilmesi gereken maya içerebilir. Çoğu zaman, ürünün 2 çay kaşığı 1 yemek kaşığı sıvıya ihtiyaç duyar. Fermantasyon süresi bir saate kadar çıkabilir. Bu süre zarfında, karışım yoğrulmalıdır, böylece daha sonra kendi saçınızdan maya parçalarını çıkarmak zorunda kalmazsınız.
 • Maya maskesini önce bir kadında bireysel hoşgörüsüzlük olup olmadığını test etmelisiniz.
 • Bu tür maskeler, yalnızca yıkandıktan sonra tamamen kuruması için zamanı olmayan temiz saçlara uygulanır. Önce saç derisine masaj yapın, ardından bir tarak kullanarak maskeyi saça dağıtın. Sonrasında başınızı sıcak tuttuğunuzdan emin olun.
 • Maya maskesini yıkarken şampuan ve ılık su kullanın.
 • Böyle bir prosedürün süresi, saç maskesindeki bileşenlere bağlı olacaktır. Yaklaşık 20-40 dakika sürer.
 • Bu tür maskeleri 2 ay boyunca 7 günde 1 kez sıklıkta yapmak önemlidir.
 • Saç için maya kullanırken, herhangi bir yan etkinin ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz ve bunun olmasını önlemek için profesyonellerin tavsiyelerine rehberlik etmek önemlidir.

Maksimum etki için, saçlar için mayalı maskeler özel bir teknoloji kullanılarak ve uzmanların tavsiyeleri kullanılarak yapılır.

Kafasına mayalı saç maskesi uygulama teknolojisi

 1. Maskeyi saçınıza uygulamadan önce iyice yıkamalı ve havluyla biraz kurulamalısınız.
 2. Maskeyi kademeli olarak uygulamak önemlidir: önce kafa derisi dairesel bir hareketle bir karışımla bulaşır, ardından saçın tüm uzunluğu boyunca dağıtılır.
 3. Maya eyleminin ana sürecinin fermantasyon olması nedeniyle, bunun için gerekli tüm koşulları oluşturmak oldukça önemlidir. Saçınıza sadece ılık bir odada maske uygulayın ve başınızı plastik bir torba veya havluyla örtün.
 4. Her tarifin maskeye maruz kalma süresi farklıdır. Bu, fermantasyon sürecini yavaşlatabilecek bukleler için karışıma ek bileşenlerin eklenmesi gerçeğiyle doğrulanır. Ortalama olarak, maskenin saç üzerindeki etkisi için zaman aralığı yaklaşık 40 dakikadır.
 5. Maya karışımını uyguladıktan sonra saçınızı sadece ılık su ve limon suyu ile yıkamanız gerekir. Bu kombinasyon, belirli bir maskenin etkinliğini arttırır. Ek olarak, bir şampuan kullanabilirsiniz, bu özellikle maske oluşturmak için tarifte ek yağ türü bileşenlerin bulunduğu durumlarda gereklidir.
 6. Maya bazlı bir maskenin etkisi, saçın bitkisel tentürlerle ek durulanmasıyla artacaktır.
 7. Maya maskeleri kullanarak buklelerin tedavisi, haftada 1 kez kullanım sıklığı ile yaklaşık 2 ay sürer.

İlacın oluşturulması ve kullanılmasıyla ilgili tüm kurallara uygun olarak kullanırsanız, saç mayalı bir maske maksimum etkiyi verecektir.

Kefir-mayalı saç maskesi

Hem kefir hem de maya, gerçek bir sağlık deposudur ve bu bileşenleri uygun şekilde birleştirme yeteneği ile harikalar yaratabilirsiniz. Sadece buklelerin büyümesi için değil, aynı zamanda saç çizgisinin hacmini ve beslenmesini artırmak için tasarlanmış bir kefir mayalı saç maskesi oluşturursanız bunu doğrulayabilirsiniz.

Mayadan böyle bir saç maskesi oluşturmak çok basittir. Önceden küçük kırıntılara ezilmesi gereken bir çorba kaşığı preslenmiş mayaya ihtiyacınız olacak. Daha sonra 30 ml ılık kefir ile dökülürler. Bundan sonra, karışım kalın bir ekşi krema durumuna dövülür. Bu bileşimde topaklar olmamalıdır. Böyle bir maske için kütle homojenliği ve kahverengimsi bir renk tonunun varlığı önemlidir. Orada biraz ekşi krema da eklenir.

Bir kadının bukleleri zaten yağlıysa, ekşi krema% 10 olmalıdır. Böyle bir maske uygulama yöntemi diğerlerinden farklı değildir. Maske, ayırma çizgisi boyunca ve sadece yıkanmış saça uygulanır. Bundan sonra, bir termal etki yaratılır. Bunu yapmak için, başınızı plastik sargıyla sarmanız ve ılık bir havluyla sarmanız gerekir. Bu bileşimi 40 dakika saçınızda tutun. Maskeyi saçtan ılık suyla yıkayın.

Maya ve kefir maskesi hakkında uzun süre konuşabilirsiniz, çünkü her tür saç için evrensel bir çare olarak kabul edilir ve buklelerin durumu üzerindeki olumlu etkisi sizi bekletmez.

Buklelerin büyümesini etkinleştirmek için maya ve bal maskesi

Böyle bir saç maskesi yapılırken bir yemek kaşığı yaş maya alınır ve bir yemek kaşığı ılık suda seyreltilir. Oraya bir yemek kaşığı şeker de eklenir ve karıştırılır. Daha sonra, bileşim ılık bir yerde çıkarılır. Bir saat sonra maskeye bir yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı hardal tozu eklenir. Karışım iyice karıştırılmalıdır.

Bu tip maya saç maskesi sadece köklere uygulanır. Bu durumda, kafaya aktif olarak masaj yapmak önemlidir. Ürünü tüm uzunluk boyunca dağıtmak gerekli değildir. Bir kadının boyun ortasından kuru veya bölünmüş uçları varsa, dulavratotu veya zeytinyağı ile hardaldan korunmalıdır. Böyle bir işlemden sonra, streç film ve havlu ile kendinizi ısıtmanız gerekecektir. Zamanında yaklaşık bir saat sürecektir. Bu maya maskesi haftada sadece bir kez yapılır.

Saçınızı daha da güçlendirmek, saç dökülmesini unutmak ve olumlu bir etki fark etmek için maya maskesini 1.5-2 ay boyunca tekrarlamanız önerilir.

Maya ve yumurta saç maskesi

Böyle bir maske oluşturmak için maya en iyi kuru halde kullanılır. Böyle bir kompozisyon oluştururken daha uygun olacak şekilde ezilmeleri gerekmez. Kuru maya, ılık suyla daha hızlı seyreltilir ve karışım, ekşi krema yoğunluğuna benzer.

Bir torba maya, istenen kıvamda bir karışım elde etmenizi sağlayacak kadar soğutulmuş, ancak kaynamış su ile seyreltilir. Maya ve suyu karıştırdıktan sonra 1 tavuk yumurtasını ekleyin. Kompozisyon homojen bir kütle görünene kadar karıştırılmalıdır.

İçerisinde yumurta ve maya bulunan maske yaklaşık 40 dakika saçta bekletilmelidir. Termal bir etki yaratmak önemlidir, yani başınızı bir havluya sarın. Bundan sonra maske akan su ile yıkanır. Yumurta bileşeni saça parlaklık sağlayacak, yapısını eski haline getirecek, buklelerin büyümesini hızlandıracak ve ayrıca saç stiline hacim katacaktır.

Yumurta eklenmiş bir maya maskesi, saçı beslemenin ve büyütmenin en basit ama en etkili yoludur.

Maya bazlı gri önleyici maske

Tarifleri nesilden nesile aktarılan en popüler mayalı saç maskesi internet aracılığıyla yayıldı. Maskenin sırrı basittir: Mayaya soğan-sarımsak kütlesi eklemek önemlidir.

Bukleler için böyle bir maske oluştururken, önce bir çay kaşığı mayayı duygusal bir duruma seyreltmeye ve yarım saat boyunca ılık bir yere koymaya değer. Bundan sonra, bileşime eşit oranlarda sarımsak ve soğan bulamacının yanı sıra bir yemek kaşığı bitkisel yağ eklenir. Saça uygulanan maske yalıtılır ve bir saat sonra kafa şampuan kullanılarak akan su ile yıkanabilir. Bundan sonra bukleleri önce az miktarda karbonatlı suyla, ardından sitrik asitli veya elma sirkeli suyla durulamak önemlidir.

Maya ve hardal saç maskesi

Bu maske oldukça etkili olacaktır, çünkü hardal kan dolaşımını artırabilir ve sonuç olarak saç kökleri mayada büyük miktarlarda bulunan gerekli besinleri alabilir. Bu da buklelerin büyümesini hiçbir şekilde etkilemeyecektir.

Maskeyi hazırlamaya başlamak için kaynamış su ile bir yemek kaşığı şeker karıştırılır. Almak için biraz su maliyeti. Oraya bir yemek kaşığı maya da eklenir. Elde edilen karışım, ılık bir odada yaklaşık bir saat bırakılır. Bu süre geçtikten sonra, bileşime iki çay kaşığı kuru hardalın yanı sıra bir çorba kaşığı bal ilave edilmelidir. Hiçbir durumda kuru hardalın sıvı ile değiştirilmediği konusunda uyarılmalıdır. Bu tip maske sadece saç köklerine uygulanmalı ve daha sonra plastik bir torba ve havlu ile kapatılmalıdır.

Bu maskenin kullanımıyla ilgili bazı uyarılar var.

 • Formül kafa derisini yaktığı için maske biraz zor olabilir. Bu maske için en iyi aralık yarım saattir.
 • Karışımı 8-10 gün içinde kullandıktan sonra böyle bir maske için yeterli olacaktır. Bu kurala uyulmaması durumunda saç kökü yanması meydana gelebilir ve saç derisinde kuruluk ve tahriş de görülebilir. Bazen böyle bir maskeden sonra saçlar dökülmeye başlar.

Maske olumlu bir etki verecektir, ancak bunu kötüye kullanmamalısınız.

Hızlı Maya Maskesi

Maya bazlı hızlı bir saç maskesi hazırlama sürecinde önce mayayı ılık suda seyreltmeli, ardından hemen üzerine kırmızı biber tentürü eklemelisiniz. Bu tip bir maske sadece başın köküne uygulanır ve 20 dakika yaşlandırılır. Bu durumda aktif bileşen, tam olarak tentür olacaktır, bu da bileşimin kafada olduğu süreyi azaltır.

Böyle bir araç, saç köklerini büyümeye, güçlendirmeye ve ayrıca yağ dengesini normalleştirmeye teşvik edebilir. Bir kadının kuru saçları varsa, maskeye bir yemek kaşığı kozmetik yağı da eklenir. Bu saç hacmi karışımı, hazır ve pahalı kozmetiklere harika bir alternatiftir.

Biber ve maya tentüründen bir maske oluştururken unutulmaması gereken tek şey, bu kütlenin hacmini büyük ölçüde artırabilmesidir. Bu bağlamda, kapasitif bir kaba hemen bakmaya değer. İlk başta, böyle bir saç maskesi kullanarak, kendiniz için en kabul edilebilir olanları yavaş yavaş vurgulayarak çeşitli tarifleri deneyebilir ve deneyebilirsiniz. Bu tür prosedürleri 7-10 günde 1 defadan fazla yapmamak en iyisidir. Sadece istisnai durumlarda, işlem sıklığı haftada 2 defaya çıkarılır.

Maya bazlı maskeler daha önce denenmediyse, ilk kullanımda buklelerde kalma sürelerini azaltmak ve reaksiyonu izlemek daha iyidir.

Örgülerden uzun saçlar için saç modeli: dokumanın temelleri

Kısa saçlar için saç modeli seçenekleri (21 fotoğraf)