Lavanta yağı ile saçlarınıza iyi bakın

Doktorlar, lavanta yağının cilt elastikiyetini geri kazanmadaki önemli faydalarını hatırlıyorlar. Ürünün bileşiminde bulunan tanenler, aşırı terleme ve şişliğin giderilmesinde ve epidermal problemlerle mücadelede mükemmel yardımcılardır. Lavanta yağının besleyici ve nemlendirici özellikleri, bitkinin hoş aroması ile birlikte tahriş ve pullanmaların giderilmesine yardımcı olur. Bu yağ türü ayrıca kelliği önler, buklelerin elastikiyetini ve parlaklığını geri kazandırır, onları kesit ve kırılganlıktan kurtarır. Böyle bir esterin kafa derisinin asit-lipit dengesinin normalleşmesi üzerinde de büyük bir etkisi vardı ve bu nedenle yağlı saçlı kadınlar saç için lavanta yağına özel dikkat göstermelidir.

Lavanta yağının içinde ne var?

  • antiseptik olan bütirik ve kaproik asitler, ciltteki hasarı iyileştirmeye yardımcı oldukları için;
  • belirgin antifungal ve antibakteriyel etkileri ile ünlü olan valerik asit, bu nedenle kafa derisi ve kepek kaşıntısına karşı mücadelede çare kullanılır;
  • buharları bir insanı hayata geçirebilen, sinir sistemi ile ilişkili hastalıkları ortadan kaldıran asetik asit;
  • yağlı saçlara karşı mücadelede ve ayrıca aşırı kuruluğun önlenmesinde lavanta esansiyel yağının kullanılması nedeniyle yağ bezlerinin aktivitesini etkileyen ursolik asit;
  • patojenik mikroorganizmaların büyümesini yavaşlatan reçineler ve tanenler, saçı olumsuz çevresel faktörlerin etkilerinden ve herhangi bir hasardan korumanızı sağlar.

Lavanta yağı bazlı 2 etkili saç maskesi

  1. Diffüz alopesiye karşı. Böyle bir araç oluştururken, 2 yemek kaşığı baz bitkisel yağı bir buhar banyosunda ısıtmak gerekir. Zeytinyağı, jojoba, macadamia, buğday tohumu, üzüm çekirdeği veya argan yağı bu amaç için uygundur. Daha sonra ısıtılan yağa 5 damla lavanta esansiyel yağı ve 2 damla nane esans yağı ilave edilir. Bu kütle iyice karıştırılmalı ve kafa derisine uygulanmalıdır. Ürünü uygularken dairesel hareketlerle hafif bir masaj yapmaya değer. Maskeyi başınıza taktıktan sonra streç film ve ılık bir havlu ile sera etkisi sağlamanız gerekir. Bu ilacı 20-25 dakika sonra sülfatsız bir şampuan kullanarak ılık suyla yıkamanız gerekecek.
  2. Saç restorasyonu için. Bu maske için yumurta sarısı şeklinde bir tabana ihtiyacınız var. 2 yemek kaşığı bitkisel yağ ile birleştirilmesi gerekecek. Daha sonra oraya 2 damla gül ağacı ve ylang-ylang esansiyel yağlarının yanı sıra 4 damla lavanta yağı eklenir. Ürünü saça uygularken parmak uçlarınızla nazikçe masaj yapmanız gerekir. Daha sonra baş sarılır ve maske 30 dakika yaşlandırılır. Bu bileşimi saçınızdan su ve hafif bir şampuanla durulayın.

Lavanta yağı ile saç derisine masaj yapın

Lavanta saç yağı da baş masajı için kullanılır. Bunu yapmak için, yağ ısıtılır ve ellerinizle cilde yavaşça sürülür. İyi bir etki için özel bir ahşap fırça kullanabilirsiniz. Bu durumda dişlerine birkaç damla yağ sürülür, ardından baş masajı yapılır. 30 dakika sonra, yağ saçtan ılık su ile yıkanır.

Baş masajını olumlu yönde etkilemek için lavanta yağı kozmetik mağazalarında satılan özel karışımlarla birleştirilebilir. Örneğin, nane ve lavanta yağı kombinasyonu harika bir seçenek olarak kabul edilir. Bu durumda masaj en az 7 dakika sürebilir. Bundan sonra, karışım 20 dakika daha kafada kalır, ardından yıkanır. Bu masaj sayesinde saç köklerine ek kan akışı sağlanacak ve bu da saçı oksijen ve diğer faydalı maddelerle besleyecektir.

Lavanta yağı saç sağlığı için başka nasıl kullanılır?

  • Aroma taraması. Sadece kuru bukleler üzerinde gerçekleştirilir. Yatmadan önce böyle bir işlem yaparak saçınıza güzellik ve faydalar katmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı ve sağlıklı bir uyku çekmenizi de sağlayabilirsiniz. Halihazırda kullanımı saçlar için faydalı olan lavanta yağının daha fazla etki göstermesi için oranlara dikkat etmekte fayda var. Böylece 1 yemek kaşığı baz yağ veya şampuana 3-4 damla eter eklenir. Derhal ev yapımı bir çare kullanmak gerekir, çünkü herhangi bir uçucu yağ depolama sırasında hızla buharlaşır. Taramadan sonra saç derisine masaj yapmak faydalı olacaktır. Bu sadece saç köklerine kan akışını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda stresi de azaltır. Aroma taraması sonucunda bukleler parlaklaşacak, kırılganlığını kaybedecek ve mis gibi kokmaya başlayacaktır.
  • Şampuan veya balsam yağı ekleme. Kullanmadan önce ürüne birkaç damla yağ dökülür. Ürünün 1 yemek kaşığı için 4 damladan fazla yağ ilave edilmemelidir. Lavanta yağı kullanmanın bu şekilde bir dezavantajı var. Bu, şampuanın düşük etkinliğidir. Ek olarak, birçok uzman, uçucu yağların saçın durumunu olumsuz yönde etkileyebilecek bitmiş ürünlerin bileşenleri ile olası etkileşimi nedeniyle yağ eklemeyi önermez.

Patlamasız uzun saçlar için saç modelleri (25 fotoğraf)

Evde yağlı saçlar için maske nasıl yapılır?